Kilka istotnych rad dla tych co wybierają się w góry.
Zapisz w swojej komórce telefon do GOPR.
Zabierz ze sobą mapę terenu.
W góry chodź w butach przeznaczonych do tego celu.
Zabierz ze sobą apteczkę.
Wychodząc na szlak, zostaw informację (w pensjonacie, schronisku, kwaterze prywatnej, itp.) dokąd się wybierasz oraz jaki jest planowany przebieg trasy i godzina powrotu.
W miejscu w którym mieszkasz zostaw swój numer komórki. W przypadku braku Twego powrotu o wyznaczonym czasie będzie można się z Tobą skontaktować i ustalić powód spóźnienia.
Dzień wcześniej zapoznaj się z prognozowaną pogodą, a wybierając się w wyższe partie gór, zaczerpnij informacji u kierownika schroniska lub dyżurnego ratownika GOPR o panujących tam warunkach pogodowych.
Staraj się wychodzić w góry jak najwcześniej (zwłaszcza jesienią) by mieć pewność, że zmierzch nie zastanie Cię na szlaku.
Stosuj zasadę „Razem wychodzimy - razem wracamy”.
Tempo marszu dostosowuj do najsłabszego uczestnika wycieczki.
Gdy drastycznie zmieniają się warunki atmosferyczne lub trudności terenowe przekraczają nasze umiejętności - mówimy sobie STOP i wracamy.
Nigdy nie lekceważymy gór i górskiej przyrody.
W razie zabłądzenia na trasie, powrócić do miejsca, gdzie ostatnio widziałeś znakowany szlak. Nigdy nie szukaj drogi na własną rękę. W przypadku "zapchania się" w miejsce, skąd nie da się zejść bezpiecznie - nigdy nie ryzykuj zeskoków czy wspinaczki bez ubezpieczenia.
W razie wypadku należy rannego zabezpieczyć przed spadnięciem w przepaść, ciepło okryć, (np. folia NRC) i wezwać pomoc. Jeśli tylko jest to możliwe, nie zostawiać samego!
Jak w górach wzywać pomocy.
Pomocy w górach wzywamy poprzez powtarzanie sygnału dźwiękowego lub wzrokowego. Pomoc możemy też wezwać telefonicznie.
Pomoc możemy wezwać poprzez sygnał dźwiękowy nadawany gwizdkiem lub przy pomocy okrzyków (np. hop, hop pomocy!) Wzywanie pomocy dźwiękiem odbywa się z częstotliwością 6 sygnałów na minutę, potem musi nastąpić minuta przerwy. Pamiętajmy że minuta przerwy we wzywaniu pomocy jest niezbędna, gdyż w tym czasie nasłuchujemy informacji o nadejściu pomocy. Odpowiedź świadcząca o usłyszeniu wezwania pomocy nadawana jest z częstotliwością 3 sygnałów na minutę.
W dzień możemy również wezwać pomoc poprzez dawanie wyraźnych znaków z jakiegoś dobrze widocznego miejsca (np. wymachiwanie czerwoną koszulą lub wymachiwanie rękoma).
W nocy wzywanie pomocy odbywa się poprzez sygnały świetlne - świecenie latarką w cyklu jak wzywanie pomocy głosem. Jeśli mamy flarę to również możemy jej użyć.
Bez względu na porę dnia pomoc możemy wezwać poprzez telefon komórkowy dzwoniąc do GOPR lub aplikację RATUNEK. Pamiętajmy jednak że sieć komórkowa działa dobrze w partiach szczytowych, kiepsko funkcjonuje w niższych partiach i dolinach.
Poprzez zainstalowaną wcześniej w telefonie aplikację RATUNEK
Telefon alarmowy do GOPR.
Wybierając się w góry pamiętaj aby w swojej komórce zapisać na stałe telefon ratunkowy do GOPR - +48 601-100-300 lub 985 . Ten alarmowy telefon, przez który możesz wezwać pomoc w przypadku zabłądzenia lub nieszczęśliwego wypadku, obowiązuje na ternie gór w całej Polsce i jest przekierowany do najbliższej strażnicy GOPR. Najlepiej jak numer alarmowego telefonu +48 601-100-300 lub 985 zapiszesz w tej chwili siedząc przy komputerze.
Jeśli już zapisałeś numer GOPR w swoim telefonie, to pozostaje Ci jeszcze zapamiętać aby przed wyjściem w góry naładować baterię telefonu tak by nie zawiodła w ważnym dla Ciebie momencie!
Telefon do GOPR - +48 601-100-300
Mapa.
Idąc w góry zawsze miej przy sobie mapę. Nim jednak wyruszysz na wycieczkę opracuj trasę, zapoznaj się z jej opisem. Skorzystaj z przewodników i wszystkiego co przybliży Ci stopień trudności wybranej trasy. Przy decydowaniu się na dany szlak, weź pod uwagę swoje możliwości i kondycję. Zaplanuj awaryjne drogi w przypadku zmiany pogody na niekorzystną. Mierz siły na zamiary. Jeżeli prowadzisz mało aktywny tryb życia, nie porywaj się od razu na trudne szlaki.
Buty.
Idąc w góry musisz mieć odpowiednie obuwie (np. buty trekkingowe), które będą dobrze „trzymały” staw skokowy i zapobiegały skręceniu lub zwichnięciu nogi. Buty powinny mieć również antypoślizgową podeszwę, (np. Vibram). Dobrze też, aby były zrobione z materiałów oddychających, (membrana np. goretex), które zapewnią stopie odpowiednią wentylację i odprowadzą wilgoć na zewnątrz. Trzeba pamiętać, że nowe buty trzeba rozchodzić. Najlepiej w warunkach górskich i krótkich wycieczkach. Na dobrych butach nie warto oszczędzać, w końcu przyjemność chodzenia po górach w dużym stopniu zależy od nich. Po za tym porządne buty wystarczają na kilka sezonów.
Apteczka osobista indywidualnego turysty.
Zawsze powinno się mieć przy sobie apteczkę. Jeśli chodzi się w grupie to chociaż jedna osoba powinna ją mieć ze sobą. Apteczka jest miejscem gdzie leki leżą czasami parę lat, dlatego też należy sprawdzać ich termin przydatności do użycia każdorazowo przed wyjściem w góry. Należy bezwzględnie pamiętać o zabraniu leków zażywanych regularnie z przepisu lekarza. Leków tych nie podajemy innym osobom. Kompletując apteczkę można kierować się własnymi doświadczeniami. W apteczce powinno znaleźć się:
folia NRC – jest to cieniutka płachta z tworzywa sztucznego pokrytego z jednej strony metalizowaną warstwą srebrną a z drugiej złotą. Inaczej mówiąc jest to „koc” ratunkowy, koc przeciwwstrząsowy, folia izotermiczna. Folia NRC używana jest w celu poprawy komfortu cieplnego osoby poszkodowanej, zmniejsza możliwość wychłodzenia organizmu. Należy ją zawsze mieć w plecaku,
środki opatrunkowe - opaska elastyczna (2-3 szt.), gaza jałowa (2 szt.), chusta trójkątna, jałowy opatrunek (2-3 szt.), plaster w taśmie, bandaże zwykłe i elastyczne, środek dezynfekujący,
środki przeciwbólowe,
środki na przeziębienia,
na biegunki i zatrucia,
leki rozkurczowe,
leki przeciw niestrawności,
nożyczki, rękawiczki lateksowe.
Co spakować do plecaka.
Wszystkie rzeczy w plecaku powinny być spakowane w workach foliowych. W przypadku ulewy będziemy mieć swoje rzeczy dodatkowo zabezpieczone przed przemoczeniem. Nasze rzeczy w plecaku ochroni przed deszczem również przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak, (raincover).
Oto kilka rzeczy, które warto spakować do plecaka:
Dokument tożsamości, paszport, itp.
Naładowany telefon.
Mapa terenu (dobra mapa to obowiązkowe wyposażenie - dobrze aby miała podane czasy przejść i była czytelna).
Apteczka z wyposażeniem.
Jedzenie i picie:
kanapki, czekolada, owoce - jedzenie raczej lekkostrawne i wysokokaloryczne,
termos - najlepiej nietłukący (np. metalowy) przydatny jest nawet latem,
woda - najlepiej niegazowana. W gorące dni do plecaka zabierz przynajmniej 1,5 litrową butelkę z piciem.
Foliowy worek na śmieci - śmieci po jedzeniu np. skórka po bananie, kubeczek po jogurcie należy włożyć do worka i zabrać ze sobą by po zakończeniu wycieczki wyrzucić do śmietnika.
Ubiór:
Peleryna przeciwdeszczowa lub sztormiak , które w czasie ulewy są najskuteczniejsze,
kurtka najlepiej z materiałów oddychających, nieprzemakalna, (warto ją zaimpregnować po każdym praniu). W przypadku posiadania dobrej kurtki membranowej możemy zrezygnować ze spakowania do plecaka peleryny przeciwdeszczowej lub sztormiaka,
bluza typu polar - szybko schnie i dobrze utrzymuje ciepło. Latem czasami wystarcza polar o gramaturze 100, gdy jest zimniej to już warto zabrać grubszy polar, (np. gramatura 200),
długie spodnie – użyjemy je w razie ochłodzenia gdy chodzimy w krótkich. Nie polecamy spodni typu jeans które w deszczu robią się ciężkie i sztywne. Dobrym rozwiązaniem są długie spodnie z odpinanymi nogawkami. Można też kupić dodatkowo spodnie wodoodporne, najlepiej z oddychającą membraną,
koszulka – najlepiej wykonana z materiałów oddychających,
skarpetki – użyjemy ich na zmianę w przypadku przemoczenia,
czapeczka z daszkiem, chusta – nakrycia głowy stanowiące ochronę przed słońcem,
czapka, rękawiczki wełniane lub z polaru – niezbędne szczególnie zimą ale przydadzą się również latem,
rękawiczki skórzane bez palców - przydatne w przypadku kontaktu z łańcuchami i drabinkami,
latarka (najlepiej czołówka) plus zapasowe baterie i żarówka, zabezpieczona przed przemoczeniem i przypadkowym włączeniem się w plecaku,
zapałki, scyzoryk, kompas oraz gwizdek do wzywania pomocy.